Hoşgeldiniz

Serebral Palsi ve Skolyoz

01 Ekim Perşembe 2015

Skolyozu olan serebral palsili çocuklarda spinal füzyon ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonları önceden tahmin edebilirmiyiz?

Nöromusküler skolyozu olan hastalara tedavi planladığımızda bir çok beklemediğimiz tıbbi sorun karşımıza çıkabilmektedir. Serebral palsili (SP) çocuklarda gördüğümüz skolyozun cerrahi tedavisi sırasında da bir çok komplikasyon görülebilmektedir. Büyüyebilen rod kullanılan SP’li çocuklarda enfeksiyon riski artmaktadır. Özellikle gastroezofajiyal reflü hastalığı (GERD) olan, bayılma hikayesi olan, antiepileptik ilaçları kullanan SP’li hastalarda ameliyat sonrası pankreatit daha sık görülebilmektedir.

 
Miller ve ark.larının 2015 Eylül ayında yayınlanan çalışmalarında serebral palsi ve skolyozu olan ve spinal füzyon ameliyatı uygulanan çocuklardaki ameliyat sonrası görülebilecek komplikasyonları daha önceden nasıl tahmin edebiliriz sorusuna cevap araştırılmıştır.
Sonuç olarak; G-tüp bulunan SP’li çocuklarda spinal füzyon ameliyatı sonrasında pankreatit ve derin yara enfeksiyonu daha fazla görülmektedir (1).
 
 (1) Eur Spine J. 2015 Sep 26. [Epub ahead of print]
Factors predicting postoperative complications following spinal fusions in children with cerebral palsy scoliosis.
Nishnianidze T, Bayhan IA, Abousamra O, Sees J, Rogers KJ, Dabney KW, Miller F.

 
Eklenme: 8 yıl 7 ay önce
Güncellenme: 8 yıl 7 ay önce

Eklenmiş herhangi bir yorum bulunmamaktadır.

İlk yorum yapan siz olun!