Hoşgeldiniz

Bebeklerde erken yaşta yapılan botilinum toksin enjeksiyonları etkili ve güvenilir midir?

Bebeklerde erken yaşta  yapılan botilinum toksin enjeksiyonları kas-iskelet sistemi hastalıklarında etkili ve güvenlimidir?
Fransa'dan Jean-Sebastien Bourseul ve ark.larının 2017 yılında bildirdikleri çalışmada (Early Botilinum Toxin Injections in Infants with Musculoskeletal Disorders: A Systematic Review of Safety and Effectiveness) 2 yaştan küçük çocuklarda ortopedik ve nörolojik kas iskelet sistemi hastalığı  serebral palsi (CP), obstetrik brakial pleksus paralizisi (OBPP), clubfoot/PEV, konjenital tortikolis(CT) ) bulunanlardaki BTI uygulamasının etkinlik ve güvenilirliği sistematik olarak araştırılmıştır. 
Mevcut olan patolojiye bağlı olarak, kas zayıflığı, agonist/antagonist kas imbalansı, anormal tonus ( örneğin; spastisite) ve kas kontraktürleri hayatın ilk bir kaç ayında bile kemiksel anormalliklere yol açabilir. Örnek verecek olursak, ilk bir yaşta OBPP humerus başının posterior sublukasasyonuna neden olabilir, CP de kalçanın lateral subluksasyonuna neden olabilir. Erken yaşta başlatılan tedavilerle çocuklardaki konjenital patolojiler kas-iskeletv sisteminin gelişmesini olumlu yönde uyarabilir ve motor fonksiyonu arttırabilir. CP de alt ekstremişte spastisite tedavisinde BTI çok güçlü bir şekilde önerilmektedir. Ayrıca çıkan bir çok çalışmada OBPP, clubfoot/PEV ve CT tedavisinde de kullanıldığı gösterilmiştir.
 
Eklenme: 6 yıl 4 ay önce
Güncellenme: 6 yıl 4 ay önce

Eklenmiş herhangi bir yorum bulunmamaktadır.

İlk yorum yapan siz olun!