Hoşgeldiniz

3. Pediatrik Rehabilitasyon Kongresi

'' 3. Pediatrik Rehabilitasyon Kongresi ''
9-11 Ekim 2015, Wyndham Hotel, Ankara

Kongre Başkanı: Mintaze KEREM GÜNEL

Kongre Sekreterleri: Meral BOŞNAK GÜÇLÜ, Nilay ÇÖMÜK BALCI


ENGELLİ ÇOCUK VE AİLE (PROF. DR. PSK. FERHUNDE ÖKTEM)
Çocuklar ancak oyunla anlarlar...Anne baba bebek arası bağ sonraki sağlıklı yaşam için en önemli noktadır..bebek kendini erişkinlerin yüzüne bakanar tanır (aynalama)...ailenin çocuğun isteklerini karsılaması ilerideki temel güven duygusunu verir. 1 yaş sonrasında ayrışma başlar. 2 yaş korkunç iki yaştır. Benlik gelişimi ve özerklik başlar. Sınır konulması çocukların dunyayı anlamalarına yardımcı olur. Bir çocuğa ne kadar çok geç yardım edilirse kadar işler zorlaşır. Evdeki kardeşlerle olan iletişim çok önemlidir. Çocuğun kaçıncı çocuk olduğu, cinsiyeti, ailenin yaklaşımı vb bir çok etmen kardeş ilişkilerini etkilemektedir. Evdeki görülmez kahramanlardır kardeşler. Cinsel kimlik gelişimi dönemi çok sancılı geçer. Okul öncesi dönem ben merkezli bir dönemdir, ve kardeşlerin yaptığı her şeyi kendisini engellemek için yapıldığını düşünür. Haftada belli bir zamanı tüm çocuklar için gösterebilmeliyiz. Tek tek ayrı vakit ayırmalıyız. Toplu olarak yapılan aktiviteler de kendısını farklı hissetmez. Orta çocuklu döneminde hastalıkların kendisinede bulaşabileceği korkusu gelişir. Survival guilt denilen kendisini suçlu hissedebilirler. Utanç ve düş kırıklığı yaşayabilirler. Kardeşlerinin koruyuculuğunu üstlenebilir. Ergenlik ve yetişkinlikte evlilik ve ilişki kararında bile etkili olabilir. Ne yapsak? Özel zaman ayırma, farklı ilgilerinin olabilmesi için cesaretlendirmeliyiz, aşırı sorumlluluk verilmemeli, kendi bir arkadaşının yaş gününe kardeşi gönderilmemeli, yalnız kendisi özel hissettirilebilmeli....
 
E Kübler Ross
- İnkar
- Sorgulama, suçlama, suçlanma
- Depresyon
- Kabullenme
..............................
-- Sadece rectus femoris transferi ile stiff knee gaiti düzeltemeyebiliriz, hatta bazen tekrar da olabiliyor. Önce stiff knee sebepleri tam ortaya konulmalıdır. 
-- Tendon uzatmalarından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır, tendoz uzatmalarının geri dönüşü yoktur, kastan uzatma yapılmalıdır!
............................
Gage: Yürüme analizinden önce serebral palsi ile uğraşmak bir sanat iken yürüme analizinden sonra bilim olmuştur.
 

 
Eklenme: 8 yıl 8 ay önce
Güncellenme: 8 yıl 5 ay önce

Eklenmiş herhangi bir yorum bulunmamaktadır.

İlk yorum yapan siz olun!