Hoşgeldiniz

PRP NEDİR?

26 Eylül Cumartesi 2015

Plateletten Zengin Plazma Kısaca Nedir? 

Plateletten zengin plazmanın (TZP=PRP) tıpta kullanması 1970’li yıllardan itibaren görülmektedir. Özellikle son yıllarda kas iskelet sisteminde yoğun kullanım alanları bulmuştur. Özellikle meşhur sporcularda kullanımı ile popüler hale gelmiştir.
PRP trombositlerin (platelet) konsantrasyonunun maksimum olarak arttırılarak elde edilen otolog bir kan ürünüdür. Bir çok ticari hazırlama yöntemiyle hazırlnan PRP aynı ürün değildir. En etkin yöntemin hangisi olduğu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.
Plateletler normalde dolaşan kanda litrede 150- 400 X109 sayısında, %6 oranında bulunur, düzgün yuvarlak şekilli ve 2-3μm boyutlarındadır. Megakaryositlerin parçalanması sonucu oluşur ve 5-9 gün ömürleri vardır.
Plateletler aktive olunca alfa ve dens granülleri salarlar. Bunlarda parçalanarak PDGF, TGF-Beta, IGF, PDEGF, EGF, PDAF, PF-4, VEGF gibi büyüme faktörleri açığa çıkar. Bunlarda iyileşmenin 3 aşamasında ( inflamasyon-proliferasyon-remodelling) uyarıcı etkide bulunur ( Z Ahmad ve ark. 2012, J R Soc Med Sh Rep 3:40, The role of prp in musculoskeletal science.)

Eklenme: 5 yıl 6 ay önce
Güncellenme: 5 yıl 6 ay önce
M. Büyük 3 yıl 5 ay önce
Bilgiler için teşekkürler.. M. Büyük