Hoşgeldiniz

DİZ OSTEOARTRİTİNDE PRP ETKİLİMİDİR?

Gonartroz'da PRP Tedavisi

Diz ekleminde görülen osteoartrite(OA) Gonartroz denilmektedir. Halk arasında diz ekleminin kirçlenmesi olarak bilinmektedir. Eklem kıkırdağı ve alttaki kemik yapının hasarlanması (dejenerasyonu) sonucu meydana gelen ve erişkinlerde en sık diz şikayetlerine sebep olan hastalıklardan birisidir. Diz ekleminde ağrı ve eklemi hareket ettirmede zorluk en sık görülen şikayetlerdendir. Tedavide bir çok yöntemler bulunmaktadır.
 
Klasik tedavi yöntemlerine rağmen şikayetleri devam eden hastalarda son yıllarda alternatif bir yöntem olarak PRP tedavisi yaygınlaşmaktadır.
 
Kanchanatawan W. ve ark.larının bildiği çalışmalarında (Kanchanatawan W1, Arirachakaran A2, Chaijenkij K3, Prasathaporn N4, Boonard M5, Piyapittayanun P6, Kongtharvonskul J7.Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2015 Sep 19. [Epub ahead of print] Short-term outcomes of platelet-rich plasma injection for treatment of osteoarthritis of the knee.) dizde OA olan hastalarda PRP tedavisinin hiyaluronik asit, veya placebo uygulaması ile karşılaştırmalı olarak yapılan çalışmaları sonuçlarını sistematik olarak karşılaştırmışlardır.
 
Sonuç olarak, kısa dönemde PRP enjeksiyonları özellikle hafif ve orta derecede OA olan ve konvansiyonel tedaviden yanıt alınamıyan hastalarda placebo veya HA grubuna gore şikayetlerin azalması ve yaşam kalitesinin ve fonksiyonların artmasında daha etkili olduğu kanatine varılmıştır.

...................................

Kanchanatawan W. ve ark.ları....


...............................................
Eklenme: 6 yıl 2 ay önce
Güncellenme: 6 yıl 2 ay önce

Eklenmiş herhangi bir yorum bulunmamaktadır.

İlk yorum yapan siz olun!