Hoşgeldiniz

Enfekte Total Kalça Artrolastisi

Enfekte Total Kalça Artrolastisinde Tanı Nasıl Konulur? 

Total kalça artroplastisi ( Total Kalça Replasmanı, Total Kalça Protezi) ameliyatı uzun yıllardır yapılmakta ve başarısı (sağkalımı) ve hasta memnuniyeti giderek artmaktadır.

Başarıyı ve memnuniyeti en olumsuz etkileyen komplikasyonlardan ve istenmiyen durumlardan birisi de PROTEZ ENFEKSİYONUdur.


 
Parvizi ve ark.larının Eylül 2015 tarihinde basılan makalesine göre (Mohammad A. Enayatollahi, Javad Parvizi. Diagnosis of infected total hip arthroplasty. Hip Int 2015; 25(4): 294 – 300), periprostetik eklem enfeksiyonun (PJI) tanısı, kullanılan bir çok testler olmasına rağmen hala KESİN olarak yapılamamaktadır!
 

PJI şüphesi olan hastalarda;

  1. Aşamada; detaylı tıbbi hikaye alınır, fizik muayene yapılır ve röntgenler çekilir. Sonra ESR ve CRP ye bakılır.
  2. Aşamada; serolojik testlerde anormal sonuç varsa veya çok ciddi PJI şüphesi varsa EKLEM ASPİRASYONU yapılır. Aspirasyon beyaz küre sayımı, PMNL yüzdesi, lökosit esteraz strip test ve mikrobiyolojik incelemeye MUTLAKA gönderilmelidir.
  3. Eğer ilk seferdeki eklem aspirasyonundan bir sonuç alınamazsa eklem farklı bir zamanda tekrar aspire edilmelidir. ‘Uluslararası Konsensus’ eklem sıvısı gelmeyen ‘kuru bir ekleme’ sıvı veya SF verilmesine KARŞIDIR.
  4.  Eğer hasta cerrahi için planlanmamışsa NÜKLEER görüntüleme yapılmalıdır.
  5. Eğer revizyon cerrahisi planlanmışsa; ameliyat sırasında FROZEN SECTION ve KÜLTÜR için örnek alınmalıdır.
PJI tedavisi literatürde çok iyi bir şekilde bildirilmektedir;
  • Cerrahi yapılamayacak kadar düşkün hastalar, yalnızca oral supresif antibiyotik baskısı altına alınmalıdır.
  • Akut PJI (ilk ameliyat olduğu tarihten itibaren 4 hafta geçmemişse) veya bakteriyemi varsa protez çıkarılmadan yıkama ve debritman uygulanarak tedavi edilebilir.
  • Kronik PJI (ilk ameliyat olduğu tarihten itibaren 4 haftadan fazla süre geçmişse) tedavisinde bir veya iki aşamalı revizyon artroplasti uygulanır.
  • Eğer çok inatçı enfeksiyon varsa veya hasta revizyon ameliyatlarını olmak istemiyorsa salvaj (kurtarıcı ve son çare) ameliyatları uygulanmalıdır.

PJI olan bir olgunun klinik görüntüsü. (Dr. Cemil Yıldız'ın arşivinden alınmıştır.)
Eklenme: 6 yıl 2 ay önce
Güncellenme: 6 yıl 2 ay önce

Eklenmiş herhangi bir yorum bulunmamaktadır.

İlk yorum yapan siz olun!